Edukacja

Dzieje polskiego Manchesteru, Litzmannstadt getto, ludzie „ziemi obiecanej”, świątynie wielowyznaniowej Łodzi, łódzcy sportowcy, historia Zakładów i Kanalizacji w Łodzi – to tylko nieliczne z tematów, które zostały opracowane w ramach programu edukacyjnego Muzeum Miasta Łodzi. Jednym z głównych założeń programowych tej interdyscyplinarnej placówki jest popularyzacja wiedzy i rozszerzanie horyzontów myślowych dzieci, młodzieży i dorosłych. Zajęcia, przygotowywane przez wykwalifikowanych i doświadczonych pracowników Muzeum, są dostosowane do wieku i specyfiki grypy docelowej.

Działalność edukacyjna prowadzona w Muzeum Miasta Łodzi dotyczy wystaw stałych i czasowych, a także wydarzeń okazjonalnych. Muzeum pragnie dzielić się wiedzą o historii, sztuce i kulturze poprzez: lekcje muzealne, warsztaty twórcze, spotkania popularyzatorskie, weekendowe warsztaty edukacyjne i plastyczne dla rodzin, serwis przewodnicki oraz wiele innych akcji i wydarzeń.
Program edukacyjny skierowany do grup przedszkolnych i szkolnych obejmuje zajęcia m.in. na temat historii rodziny Poznańskich, kultury i obyczajowości  XIX i XX w., narodzin i rozwoju Łodzi przemysłowej, dziejów miasta w latach wojny i okupacji, światowych osiągnięć wielkich łodzian, historii i zabytków Starego Cmentarza przy ul. Ogrodowej.
W Galerii Mistrzów Polskich prezentowany jest zbiór prac z kolekcji prywatnej Krzysztofa Musiała obejmujący malarstwo, rysunek i rzeźbę polską z okresu 1845-1945 . Różnorodność dzieł pozwala prześledzić ewolucję kierunków, stylów i twórców minionej epoki. W przestrzeni galerii odbywają się zajęcia skierowane do grup zorganizowanych w ramach edukacji przez sztukę.

Niezbędnik nauczyciela

1. Zajęcia dostosowane są do wieku i specyfiki grupy. Zamówiony temat jest realizowany według scenariusza opracowanego przez Zespół ds. Edukacji MMŁ.
2. Lekcje i warsztaty muzealne realizowane są w oparciu o wybrane fragmenty ekspozycji i wybrane obiekty – nie obejmują zwiedzania całego Muzeum.
3.Istnieje możliwość dostosowania tematu do potrzeb nauczyciela oraz realizacja zajęć według tematów zaproponowanych przez nauczyciela. Propozycje i zapytania można zgłaszać pod numerem telefonu (42) 254-90-11 lub drogą elektroniczną Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .
4. Nauczyciele mają możliwość realizacji na ekspozycjach własnych autorskich zajęć.
5. Zajęcia plenerowe prowadzone są tylko w okresie wiosenno-letnim.
6. Muzeum zapewnia materiały do zajęć.

1. Zajęcia edukacyjne trwają od 45 min. do 90 min.
Jeżeli istnieje konieczność skrócenia zajęć, prosimy o powiadomienie prowadzącego przed rozpoczęciem spotkania.
2. Na grupy, które nie uprzedziły o spóźnieniu, czekamy tylko 20 minut od  momentu, gdy zajęcia powinny się rozpocząć.

Rezerwacja

1. Zajęcia są prowadzone wyłącznie dla grup wcześniej zgłoszonych.
2. Grupa może liczyć maksymalnie 30 osób z wyjątkiem wykładów, w których może uczestniczyć więcej niż jedna klasa.
3. Bilety: grupy przedszkolne - bezpłatnie, grupy szkolne - 10 zł. Dzieciom i młodzieży do 16 r.ż. przysługuje wstęp bezpłatny do Galerii Mistrzów Polskich.
4. Opiekunowie grup (2 osoby) są zwolnieni z opłat za zajęcia i zwiedzanie Muzeum.
5. Muzeum zastrzega sobie prawo do odwołania zajęć po wcześniejszym powiadomieniu zamawiającego.

Informacje i rezerwacja: Dział Upowszechniania i Edukacji, tel. (42) 254 90 11, od poniedziałku do piątku w godz. 8.30-16.00

Zajęcia prowadzone są z wykorzystaniem materiałów dostarczanych przez firmę Nowa Szkoła Spółka z o.o. - mecenasa działalności edukacyjnej Muzeum