Facebook YouTube Instagram Twitter

Kalendarz

Muzeum

Wystawy

Pałac Poznańskich to wyjątkowa rezydencja z przełomu XIX i XX wieku, należąca do wielkiego fabrykanta, Izraela Kalmanowicza Poznańskiego i jego rodziny, w której prezentujemy opowieść o historii i kulturze miasta oraz o jego wybitnych mieszkańcach związanych z muzyką, literaturą, teatrem i plastyką. Na ekspozycję składają się: zabytkowe wnętrza pałacowe, w tym reprezentacyjne Sale: Jadalna oraz Lustrzana, cykl wystaw poświęconych wybitnym łodzianom "Panteon Wielkich Łodzian", "Galeria Mistrzów Polskich. Malarstwo, rysunek, rzeźba z kolekcji Krzysztofa Musiała" oraz wystawy czasowe.

Na wystrój zabytkowej części Muzeum składają się m.in. meble używane przez bogatych łodzian w XIX i na początku XX wieku, pochodzące z dawnych wnętrz rezydencji oraz innych pałaców, willi i mieszkań. Chcąc poznać dzieje Łodzi, należy udać się na przechadzkę do Ogrodu Spacerowego, odwiedzić Gabinet Izraela Poznańskiego, poznać sylwetki Jana Karskiego, Marka Edelmana, Władysława Reymonta, Juliana Tuwima, Karla Dedeciusa, Aleksandra Tansmana i Artura Rubinsteina, których gabinety zostały zaaranżowane w ramach cyklu wystaw "Panteon Wielkich Łodzian" (dwie ostatnie ekspozycje tworzą Galerię Muzyki im. Artura Rubinsteina). Nie można pominąć także zdobiących pałacowe wnętrza obrazów artystów żydowskich z kolekcji Dawida Malka, prezentowanych w saloniku artystycznym.

W bocznym skrzydle Pałacu Poznańskich znajduje się wyjątkowa przestrzeń wystawiennicza, w której prezentowana jest ekspozycja stała "Galeria Mistrzów Polskich. Malarstwo, rysunek, rzeźba z kolekcji Krzysztofa Musiała". Obejmuje ona 130 dzieł polskiej sztuki nowoczesnej autorstwa najwybitniejszych twórców takich jak Olga Boznańska, Leon Chwistek, Jacek Malczewski, Józef Mehoffer czy Stanisław Wyspiański. Prace, powstałe w latach 1846-1945, zostały przekazane Muzeum w wieloletni depozyt przez Krzysztofa Musiała – mecenasa kultury i kolekcjonera sztuki. Pogrupowane w 15 tematycznych sekwencji obrazy, rzeźby i rysunki przybliżają najważniejsze style, kierunki i tendencje, występujące w sztuce europejskiej drugiej połowy XIX i pierwszej XX stulecia.

Wystawy czasowe prezentowane są w dwupoziomowej Galerii Wystaw Czasowych, w hallu oraz w Aneksie Jednego Mistrza - kameralnej przestrzeni wystawienniczej wydzielonej w Galerii Mistrzów Polskich. Regularnie zmieniające się ekspozycje cechuje różnorodność tematyczna.

Zdjęcia prezentowane na stronie są autorstwa: M. Urlich, B .Szafrańska, T. Karpiński, R. Sochala

EmailDrukuj Share on FaceBook

Na skróty

Szukaj:

Oddziały Muzeum