Program muzealnych spotkań z cyklu „Lubię wiedzieć”

Program muzealnych spotkań edukacyjnych z cyklu „Lubię wiedzieć” na pierwszą połowę 2016 roku
W każdą drugą niedzielę miesiąca o godz. 11:00 w siedzibie Oddziału Kultur i Tradycji Wyznaniowych MMŁ (plac Wolności 2) organizowane są spotkania poruszające szeroko zakrojoną tematykę kulturową, religijną i społeczną. Zaproszeni goście odkrywają historię multikulturowej Łodzi, przybliżają przeszłość miasta przywracając pamięć o dziedzictwie kulturowym. Podczas spotkań omawiane są także tradycje wyznaniowe dawnych i współczesnych łodzian oraz ich wkład w historyczny rozwój miasta. Sięgając do korzeni różnych  kultur i wyznań można zaobserwować jak determinują one obyczaje, sztuki plastyczne, architekturę, wpływają na ubiór, kuchnię, wychowanie dzieci i samoidentyfikację wspólnoty. Tematyką spotkań jest także życie codzienne łodzian przełomu wieków oraz zjawiska społeczne dotykające mieszkańców naszego miasta.

Na wszystkie spotkania oraz spacer wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!

10 stycznia 2016
By nie odeszły w mrok zapomnienia” – o roli kobiet w powstańczej i wojennej historii Łodzi i regionu

Prowadzenie: dr Sylwia Wielichowska
(adiunkt w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi)

14 lutego 2016
… o matko Miłości” – rzecz o miłości w polskiej kulturze

Prowadzenie: etnograf Aldona Plucińska
(Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi)

13 marca 2016
„Chłopak z Przędzalnianej - spotkanie z Tadeuszem Pabinem"

Prowadzenie: Tadeusz Pabin (łodzianin, autor opublikowanych wspomnień o wojennej  i powojennej Łodzi ) oraz  Anna Walaszczyk (kierownik Oddziału Kultur i Tradycji Wyznaniowych MMŁ)

10 kwietnia 2016
"Szlak Kobiet, czyli opowieści o łódzkich emancypantkach"

Prowadzenie: dr Iza Desperak
(Katedra Socjologii Polityki i Moralności IS UŁ, reprezentantka Kolektywu Kobiety znad Łódki)

17 kwietnia 2016
„Spacer nad Łódką”  – kontynuacja wykładu z dnia 10 kwietnia 2016 r.

Prowadzące: Anna Musiałowicz i Paulina Machałowska (przewodniczki miejskie TOTUTOTAM, Kolektyw Kobiety znad Łódki)
Zbiórka o godz. 11:00 przy pl. Wolności 2

8 maja 2016
"Być kobietą pracującą w Łodzi na przełomie wieków (XIX-XX)"