Program muzealnych spotkań z cyklu „Lubię wiedzieć”

Program muzealnych spotkań edukacyjnych z cyklu „Lubię wiedzieć” na drugą połowę 2016 roku
W każdą drugą niedzielę miesiąca o godz. 11:00 w siedzibie Oddziału Kultur i Tradycji Wyznaniowych MMŁ (plac Wolności 2) organizowane są spotkania poruszające szeroko zakrojoną tematykę kulturową, religijną i społeczną. Zaproszeni goście odkrywają historię multikulturowej Łodzi, przybliżają przeszłość miasta przywracając pamięć o dziedzictwie kulturowym. Podczas spotkań omawiane są także tradycje wyznaniowe dawnych i współczesnych łodzian oraz ich wkład w historyczny rozwój miasta. Sięgając do korzeni różnych  kultur i wyznań można zaobserwować jak determinują one obyczaje, sztuki plastyczne, architekturę, wpływają na ubiór, kuchnię, wychowanie dzieci i samoidentyfikację wspólnoty. Tematyką spotkań jest także życie codzienne łodzian przełomu wieków oraz zjawiska społeczne dotykające mieszkańców naszego miasta.

Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!
(niedziela jest dniem wolnego wstępu na wystawy stałe)

11 września 2016
Żywienie zbiorowe w przemysłowej Łodzi (do 1914 r.)
Prowadzenie: Mirosław Jaskulski
(historyk, starszy kustosz w Muzeum Miasta Łodzi)

9 października 2016
Kulisy „Księżego Młyna” – jak powstają książki o Łodzi?
Prowadzenie: Michał Koliński
(właściciel Domu Wydawniczego Księży Młyn, autor i współautor kilku książek o Łodzi)

13 listopada 2016
Zanim ochrzcił się Mieszko. Rozwój chrześcijaństwa w Europie do X w.
Prowadzenie: dr hab. Anna Kowalska-Pietrzak
(mediewistka, pracownik naukowo - dydaktyczny UŁ, wicedyrektor Instytutu Historii Uniwersytetu Łódzkiego)

11 grudnia 2016
Bizancjum – zapomniana cywilizacja tuż obok nas
Prowadzenie: dr Andrzej Kompa
(historyk starożytności, mediewista, biznatynolog, prodziekan Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Łódzkiego)

8 stycznia 2017
Sport w wielonarodowej Łodzi (do 1939 r.)
Prowadzenie: Sebastian Glica
(etnolog, kustosz w Muzeum Miasta Łodzi, kierownik Oddziału Sportu i Turystyki MMŁ)