Cykl spotkań "Lubię wiedzieć"

Uprzejmie informujemy, że spotkania z cyklu Lubię wiedzieć nie będą się odbywały w miesiącach: lipiec i sierpień. Zapraszamy po wakacjach. Spotykamy się ponownie w dniu 8 września 2013 r., godz. 11.

W każdą drugą niedzielę miesiąca w Oddziale Kultur i Tradycji Wyznaniowych Muzeum Miasta Łodzi przy pl. Wolności 2 organizujemy multimedialne wykłady z zakresu wielowyznaniowości i wielokulturowości Łodzi. Spotkania ilustrowane slajdami, bogatą ikonografią i eksponatami, rozpoczynają się o godz. 11.00. W ich trakcie przybliżamy wyznania religijne i systemy kulturowe wielonarodowej społeczności Łodzi, tak dawnej, jak i współczesnej. Omawiamy tradycje wyznaniowe różnych nacji, ich kulturę oraz historyczny wkład w rozwój miasta.
Opowiadamy również o każdej kulturze z osobna. Sięgając do korzeni judaizmu i chrześcijaństwa, pokazujemy, jak religia, i wynikające z niej zachowania kulturowe, wpływają na życie codzienne, obchodzenie świąt dorocznych i rodzinnych, jak kształtują postawy ludzi, etos pracy, a także jak kultura religijna determinuje obyczaje, sztuki plastyczne, architekturę, oraz jak wpływa na ubiór, kuchnię, wychowanie dzieci i samoidentyfikację wspólnoty.

Program spotkań na pierwsze półrocze 2013 r.

13.01.2013   Pejzaż Wszystkich Świętych - rekonstrukcja krajobrazu kulturowego
Prowadzenie:  Andrzej Białkowski, Łódzki Dom Kultury

10.02.2013   Koszerny ubój w żydowskiej religii i kulturze
Prowadzenie:  Paulina Fiejdasz, Jakub Skrzypczak