"Lubię wiedzieć" w sierpniu

Oddział Kultur i Tradycji Wyznaniowych Muzeum Miasta Łodzi zaprasza na kolejny wykład z cyklu „LUBIĘ WIEDZIEĆ" – spotkanie zatytułowane "Okupacyjne losy Izraela Rabona – pisarza z Łodzi” odbędzie się 12 sierpnia o godzinie 11.00 w siedzibie Oddziału przy placu Wolności 2.
Spotkanie gościnnie poprowadzi Izabela Olejnik – doktorantka w Zakładzie Studiów Żydowskich w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego.

Wykład przybliży zebranym postać Izraela Rabona (1900-1941), jednego z najbardziej oryginalnych twórców w literaturze jidysz. Pisarz związany był z Łodzią – wychowywał się i mieszkał na Bałutach, w najbiedniejszej dzielnicy miasta, którą opisał w swoich tekstach. W wieku 15 lat zadebiutował na łamach lokalnej prasy żydowskiej, co było początkiem jego kariery literackiej. Aż do wybuchu II wojny światowej żył i tworzył w Łodzi.

Spuścizna literacka Izraela Rabona, obejmująca trzy tomiki poezji, dwie powieści („Bałuty” i „Ulica”), wspomnienia pisane podczas okupacji oraz liczne opowiadania publikowane na łamach łódzkiej i warszawskiej prasy wydawanej w języku jidysz, jest dziś rozproszona po świecie, a przez to trudno dostępna.

W 1939 roku, kilka tygodni po rozpoczęciu działań wojennych w Łodzi, zdecydował się na ucieczkę z okupowanego miasta do Wilna. Związał się tam w grupą pisarzy i zdążył jeszcze wydać z nimi almanach literacki „Untervegns”. W tym zbiorze zawarł „Szkice z 1939 r.” będące relacją z pierwszych dni po wybuchu II wojny światowej w Łodzi. Miał to być przyczynek do większego dzieła, które zamierzał stworzyć. Nigdy nie dokończył tego opracowania. Zginął w Ponarach w 1941 roku. W tym roku mija 71 rocznica jego śmierci.

Cykl niedzielnych spotkań „LUBIĘ WIEDZIEĆ" prowadzony jest z myślą o dorosłych i starszej młodzieży. W każdą drugą niedzielę miesiąca o godz. 11.00 odbywają się multimedialne wykłady z zakresu wielowyznaniowości i różnorodności kulturowej dawnej oraz współczesnej Łodzi. Omawiamy wkład różnych nacji w budowę i rozwój miasta. Przybliżamy jego historię i wielonarodowe dziedzictwo poprzez systemy religijno-kulturowe i dorobek cywilizacyjny, tworzony w koegzystencji wielu religii i kultur. Opowiadamy także o każdej kulturze z osobna. Sięgając do korzeni chrześcijaństwa i judaizmu, pokazujemy, jak wyznanie i kultura religijna wpływają na życie codzienne, zachowania ludzi, etos pracy, obchodzenie świąt dorocznych i uroczystości rodzinnych, oraz jak determinują obyczaje, ubiór, sztuki plastyczne, architekturę. Spotkaniom towarzyszą pokazy slajdów, a także filmy ilustrujące obrzędowość w różnych tradycjach wyznaniowych.

Na wszystkie spotkania wstęp wolny. Zapraszamy!