"Lubię wiedzieć" w październiku

14 października o godzinie 11.00 zapraszamy do Oddziału Kultur i Tradycji Wyznaniowych (Plac Wolności 2) na kolejne spotkanie z popularnego cyklu "Lubię wiedzieć". Wykład zatytułowany Jak świętują ewangelicy? Zwyczaje i obyczaje poprowadzą: ks. Michał Makula – proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Łodzi oraz Anna Walaszczyk – etnolog, Oddział Kultur i Tradycji Wyznaniowych MMŁ.

Wstęp wolny.

W każdą drugą niedzielę miesiąca w Oddziale Kultur i Tradycji Wyznaniowych Muzeum Miasta Łodzi przy pl. Wolności 2 organizujemy multimedialne wykłady z zakresu wielowyznaniowości i wielokulturowości Łodzi. Spotkania ilustrowane slajdami, bogatą ikonografią i eksponatami, rozpoczynają się o godz. 11.00. W ich trakcie przybliżamy wyznania religijne i systemy kulturowe wielonarodowej społeczności Łodzi, tak dawnej, jak i współczesnej. Omawiamy tradycje wyznaniowe różnych nacji, ich kulturę oraz historyczny wkład w rozwój miasta.

Opowiadamy również o każdej kulturze z osobna. Sięgając do korzeni judaizmu i chrześcijaństwa, pokazujemy, jak religia, i wynikające z niej zachowania kulturowe, wpływają na życie codzienne, obchodzenie świąt dorocznych i rodzinnych, jak kształtują postawy ludzi, etos pracy, a także jak kultura religijna determinuje obyczaje, sztuki plastyczne, architekturę, oraz jak wpływa na ubiór, kuchnię, wychowanie dzieci i samoidentyfikację wspólnoty.