"Lubię wiedzieć" w grudniu

9 grudnia o godzinie 11.00 zapraszamy do Oddziału Kultur i Tradycji Wyznaniowych MMŁ (pl. Wolności 2) na kolejne spotkanie z cyklu Lubię wiedzieć zatytułowane Po drugiej stronie… Wyobrażenia duszy w religiach i kulturze europejskiej. To opowieść o tym, co pozazmysłowe i pozaziemskie, opowieść o duchowości i jej przejawach w kulturze europejskiej. Jak określali duszę starożytni, jak opisuje ją judaizm, a jak pojmuje chrześcijaństwo opowie Wojciech Jakubczyk. Interesujący wykład zilustruje prezentacja slajdów przedstawiających ikonografię duszy i jej metafory w szeroko pojętej sztuce. Wstęp wolny.

Punktem wyjścia do rozważań będzie prezentacja rozmaitych sposobów definiowania „duszy” w różnych systemach religijnych na przestrzeni dziejów.  W tym kontekście przedstawione zostaną koncepcje „duszy uniwersalnej” i „duszy indywidualnej” wynikające z teologii, której podłożem jest również ludzka psychika. Sami bowiem, choć wbrew rozumowi, to jednak z dystynkcją  traktujemy przekonanie o metafizycznym wymiarze ludzkiej egzystencji, którą roboczo nazywamy „duszą” bądź „duchem”. Oba te pojęcia tkwią głęboko w żywym języku jakim się posługujemy, np. w słowie „oddychać”. I właśnie oddychanie jako pierwszy z przejawów życia związany jest z duszą (od-dychać, od ducha, od duszy).