"Lubię wiedzieć" w styczniu

13 stycznia o godz. 11.00 zapraszamy do Oddziału Kultur i Tradycji Wyznaniowych (plac Wolności 2) na kolejne spotkanie z cyklu "Lubię wiedzieć" zatytułowane "Pejzaż Wszystkich Świętych - rekonstrukcja krajobrazu kulturowego.
O wyjątkowości obiektów małej architektury sakralnej i fenomenie wciąż aktywnych i bogatych w sztukę ludową regionów etnograficznych województwa łódzkiego opowie Andrzej Białkowski, współautor publikacji "Pejzaż Wszystkich Świętych - rekonstrukcja krajobrazu kulturowego". Książka wydana przez Łódzki Dom Kultury w 2012 r. jest pokłosiem trwającego 7 lat projektu badawczego o tej samej nazwie.
Wstęp wolny

Kapliczki, krzyże i figury przydrożne zajmowały, i nadal zajmują, szczególne miejsce w polskiej kulturze i obyczajowości. Wystawiane w miejscach znaczących, najczęściej przy głównych traktach i drogach lokalnych, przy stawach i rzekach, wśród pól i na miedzach, zawieszane na przydrożnych drzewach, jak również w obrębie miast i wsi, wpisały się mocno w krajobraz kulturowy polskich ziem. Najczęściej budowane były jako wotum dziękczynne za otrzymane łaski albo jak znak zadośćuczynienia lub pokuty. Wystawiano je w celu odwrócenia klęsk żywiołowych bądź ochrony przed błąkającymi się po świecie istotami nadprzyrodzonymi. Te stojące na rozwidleniach dróg pełniły rolę drogowskazu. Ozdabiane kwiatami były miejscem, gdzie w maju i czerwcu odbywały się okolicznościowe nabożeństwa, a na co dzień zatrzymywali się przy nich ludzie czyniąc znak krzyża lub na krótką modlitwę.

fot. A. Białkowski

.