"Lubię wiedzieć" w kwietniu

14 kwietnia zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „Lubię wiedzieć” zatytułowane „Święta chrześcijańskie w sztuce polskiej”. Tematem  przewodnim będzie polska sztuka ukazująca piękno tradycji chrześcijańskiej, ze szczególnym uwzględnieniem obrzędowości katolickiej. Tradycja ta wywarła istotny wpływ na kształtowanie się kultury polskiej - to z chrześcijaństwa wywodzi się kalendarz obchodzonych świąt, związana z nimi barwna obyczajowość i ikonografia. Kościelne uroczystości oraz towarzyszące im ludowe zwyczaje stawały się inspiracją dla rodzimych artystów, którzy starali się oddać klimat polskiej obrzędowości, ukazać przenikanie się wątków chrześcijańskich z miejscowymi tradycjami, folklorem. Podczas spotkania omówione zostaną dzieła polskich artystów ukazujące bogactwo świąt chrześcijańskich, obchodzonych w obrządku zachodnim i wschodnim, oraz ich zakorzenienie w polskiej tradycji. Wstęp wolny.

Prowadzenie: Natalia Scegielniak-Glica

Termin: 14 kwietnia, godz. 11.00
Miejsce: Oddział kultur i Tradycji Wyznaniowych (pl. Wolności 2)