Lubię wiedzieć w maju

12 maja, godz. 11.00 zapraszamy na kolejne spotkanie z popularnego cyklu "Lubię wiedzieć" zatytułowane "Żydowscy socjaliści w przedwojennej Łodzi. Bund - ludzie i miejsca. Spotkanie poprowadzi Michał Trębacz (IPN, Centrum Badań Żydowskich IHUŁ). Wstęp wolny.

Powszechny Żydowski Związek Robotniczy „Bund” w Polsce był jednym z największych żydowskich ugrupowań politycznych w II Rzeczypospolitej. Założona w końcu XIX w. partia od początku stanowiła ważny element życia politycznego społeczności żydowskiej najpierw w carskiej Rosji, a następnie w niepodległej Polsce. Bund był jednak czymś więcej niż tylko socjalistyczną partią polityczną. Jego politycy w równym stopniu angażowali się w działalność kulturalną i oświatową.

Łódź od początku stanowiła ważne centrum tej aktywności Bundu, dlatego warto przybliżyć podejmowane tu inicjatywy. Tym bardziej, że nie były one skierowane tylko do łódzkich Żydów, ale często miały znaczenie dla wszystkich łodzian. Ukazanie tego fenomenu wydaje się możliwe poprzez przedstawienie biografii kilku łódzkich działaczy tej partii. Pozwoli to nie tylko lepiej zrozumieć czym był Bund, ale również jaki był jego wkład w historię Łodzi i jej mieszkańców.