Program spotkań z cyklu "Lubię wiedzieć"

W każdą drugą niedzielę miesiąca o godz. 11.00 w siedzibie Oddziału Kultur i Tradycji Wyznaniowych Muzeum Miasta Łodzi organizowane są multimedialne wykłady poruszające szeroko zakrojoną tematykę kulturową, religijną i społeczną. Pracownicy Oddziału oraz zaproszeni goście przybliżają przeszłość Łodzi, na nowo odkrywając fenomen multikulturowego miasta, omawiają także tradycje wyznaniowe dawnych i współczesnych łodzian - ich kulturę oraz historyczny wkład w rozwój miasta.

Podczas cyklu zatytułowanego „Lubię wiedzieć” prezentowana jest także każda kultura z osobna. Sięgając do korzeni chrześcijaństwa i judaizmu można zaobserwować jak wyznanie i kultura religijna wpływają na życie codzienne, zachowanie ludzi, etos pracy, obchodzenie świąt dorocznych i uroczystości rodzinnych oraz jak determinują obyczaje, ubiór, sztuki plastyczne i architekturę, jak wpływają na ubiór, kuchnię, wychowanie dzieci i samoidentyfikację wspólnoty.

Program najbliższych spotkań muzealnych

14 września 2014r.
Wielowyznaniowe dziedzictwo Łodzi – Stary Cmentarz cz. I
Prowadzenie: Natalia Scegielniak-Glica (etnolożka, Oddział Kultur i Tradycji Wyznaniowych Muzeum Miasta Łodzi)

12 października 2014r.

Symboliczne portrety – charakter narodowy Żydów
Prowadzenie: dr Edmund Lewandowski (pracownik naukowy Instytutu Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego)

9 listopada 2014r.
Stereotypowe pytania o islam

Prowadzenie: Nedal Abu Tabaq - Mufti Ligi Muzułmańskiej w RP
Spotkanie wyjątkowo odbędzie się w Sali Lustrzanej Pałacu Poznańskich - siedzibie głównej Muzeum Miasta Łodzi przy ul. Ogrodowej 15

14 grudnia 2014r.
Dokąd zmierzają współczesne Polki – „zadowolony niewolnik” czy kobieta wyzwolona?
Prowadzenie: dr Izabela Desperak (pracownik naukowy Instytutu Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego)

11 stycznia 2015r.
Symboliczne portrety – charakter narodowy Niemców
Prowadzenie: dr Edmund Lewandowski
(pracownik naukowy Instytutu Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego)

8 lutego 2015r.
Wielowyznaniowe dziedzictwo Łodzi – Stary Cmentarz cz. II

Na wszystkie spotkania wstęp wolny.