Lubię wiedzieć w maju

Jak zawsze, w drugą niedzielę miesiąca w siedzibie Oddziału Kultur i Tradycji Wyznaniowych MMŁ przy pl. Wolności 2 odbędzie się kolejne muzealne spotkanie edukacyjne w ramach popularnego cyklu „Lubię wiedzieć”. Wykład pt. „Symboliczne portrety – charakter narodowy Hiszpanów” poprowadzi dr Edmund Lewandowski - wieloletni ceniony pracownik naukowy Instytutu Socjologii UŁ, wykładowca religioznawstwa, etyki, etnologii. Autor licznych książek, artykułów naukowych i publicystycznych.

Najbliższy wykład będzie kolejnym z serii spotkań kreślących symboliczne portrety narodów. Tym razem nasz gość zabierze słuchaczy w metaforyczną podróż na półwysep Iberyjski i przybliży charakter narodowy Hiszpanów. Omówi genezę  narodów romańskich, wyjaśni rolę tradycji arabsko-muzułmańskiej i żydowskiej w dziejach  narodu i państwa hiszpańskiego, a także opisze charaktery regionalnych etnosów. W interesujący sposób wytłumaczy ważne dla mieszkańców Hiszpanii archetypy: matador, Don Juan i Don Kichot. Opowie o konsekwencjach funkcjonowania tych wzorców kulturowych do dzisiaj. W czasie prelekcji słuchacze dowiedzą się dlaczego w hiszpańskiej tradycji istnieje kult silnych kobiet, jak również będą mogli poznać podobieństwa i różnice między Polakami a Hiszpanami, gdyż prelegent dokona  porównania tych dwóch europejskich narodów.

10 maja 2015 (niedziela), godz. 11:00
Prowadzący: dr Edmund Lewandowski