"Lubię wiedzieć" w czerwcu

14 czerwca (niedziela), godz. 11:00
Konwersje na judaizm – Tora, historia i stan obecny

Spotkanie z cyklu Lubię wiedzieć
Prowadzący: Baruch Ciesielski (Fundacja Ronalda S. Laudera w Łodzi)
Miejsce: Oddział Kultur i Tradycji Wyznaniowych MMŁ
pl. Wolności 2
Wstęp wolny

Jak zawsze, w drugą niedzielę miesiąca w siedzibie Oddziału Kultur i Tradycji Wyznaniowych MMŁ przy pl. Wolności 2 odbędzie się kolejne muzealne spotkanie edukacyjne w ramach popularnego cyklu „Lubię wiedzieć”. Wykład pt. „Konwersje na judaizm – Tora, historia i stan obecny” poprowadzi Baruch Ciesielski z Fundacji  Ronalda S. Laudera w Łodzi.

Judaizm nie jest religią misyjną, nie ma przykazania: „Idźcie, głoście i nawracajcie”, jednak już Tora mówi wiele o konwertytach i ich obowiązkach. Według prawa żydowskiego (Halachy) są oni traktowani tak samo jak Żydzi z urodzenia, nazywa się ich Żydami z wyboru. Są to jednak indywidualne konwersje poza paroma wyjątkami udokumentowanymi w historii, kiedy narody lub kraje przyjęły religię mojżeszową. Były też czasy kiedy zabraniano konwersji na judaizm, a nawet karano śmiercią za przyjęcie religii żydowskiej, chociaż zmuszano do konwersji np. na chrześcijaństwo. Konwersja na judaizm jest trudnym i żmudnym procesem, trwającym kilka lat. Mimo to, tam gdzie mieszkają Żydzi zdarzają się konwersje i ci ludzie zasilają lud Izraela, stając się jego pełnoprawnymi członkami. Konwersje są często traktowane jako dowód, że judaizm jest religią uniwersalistyczną. Ponieważ w judaizmie są różne nurty, dlatego są też różne konwersje. Izrael jednak – jak dotychczas – akceptuje konwersje ortodoksyjne.

Tego dnia zapraszamy także na:

godz. 12:00 Finisażowe oprowadzanie kuratorskie po wystawie Kolorowe międzywojnie, więcej>

godz. 14:00 Tłumaczenie miasta - spacer po Łodzi dla obcokrajowców, więcej>

godz. 18:00 Kulturowy pejzaż muzyczny. Koncert z cyklu Muzyczne Degustacje u Poznańskich, więcej>