Oddział Sportu i Turystyki

Wystawa czasowa Żydowskie kluby i stowarzyszenia sportowe w Łodzi

Wystawa czasowa Zapomniane dziedzictwo. Żydowskie kluby i stowarzyszenia sportowe w Łodzi
14 października 2015 r. – 31 grudnia 2015 r.
Miejsce: Oddział Sportu i Turystyki MMŁ
Hala Sportowa, ul. ks. I. Skorupki 21
Wernisaż: 14 października (środa), godz. 17:00
Kurator: Sebastian Glica

Narodziny sportu żydowskiego w Łodzi przypadają na drugą dekadę XX w. Wówczas powstały w mieście pierwsze żydowskie towarzystwa gimnastyczne, prowadzące także działalność w innych dyscyplinach: kolarstwie, piłce nożnej, tenisie ziemnym.

Na szerszą skalę żydowskie stowarzyszenia sportowe powstawały w okresie międzywojennym. W latach 1918-1939 sportowcy narodowości żydowskiej nie tylko licznie pojawiali się na sportowych arenach miasta, ale w niektórych dyscyplinach dominowali nie tylko w Łodzi, ale także i w całej Polsce: tenisie stołowym, podnoszeniu ciężarów, szachach.

Wystawa – przygotowana w oparciu o zbiory własne Oddziału Sportu i Turystyki Muzeum Miasta Łodzi – przybliży zarówno początki sportu żydowskiego w Łodzi, jak i jego największe osiągnięcia. Będzie także próbą odpowiedzi na pytanie, jaką rolę spełniał sport w społecznym i politycznym.