Oddział Sportu i Turystyki

Wystawa czasowa - Sportsmenki. Sport kobiecy w Łodzi

Sportsmenki. Sport kobiecy w Łodzi
5 stycznia – 31 sierpnia 2015 r. (wystawa przedłużona)
Miejsce: Oddział Sportu i Turystyki Muzeum Miasta Łodzi
Hala Sportowa, ul. ks. I. Skorupki 21
Kurator: Sebastian Glica

Kobiety stosunkowo późno włączone zostały w aktywność związaną z wychowaniem fizycznym i sportem. Przez praktycznie cały XIX w. nie należały do stowarzyszeń sportowych – zdominowanych przez mężczyzn. Aktywność fizyczna kobiet ograniczona była w tym okresie do uprawiania ćwiczeń gimnastycznych w żeńskich szkołach, choć także i taki sposób uprawiania wychowania fizycznego wywoływał protesty – przynajmniej na ziemiach polskich.

Przychylniejszy klimat dla kobiecych ćwiczeń gimnastycznych był na terenie zachodniej Europy i Skandynawii. W drugiej połowie XIX w., dzięki działalności sztokholmskiego Instytutu Gimnastycznego zaczęto propagować uprawianie przez kobiety gimnastyki w stylu szwedzkim. Gimnastyka szwedzka propagowało ćwiczenia o charakterze ogólnorozwojowym, w przeciwieństwie do tzw. turnerstwa, czyli gimnastyki niemieckiej, która dążyła do „kultu sprawności”. W drugiej połowie XIX w. także jednak i w ramach ćwiczeń turnerskich zaczęto tworzyć specjalne programy adresowane do kobiet.

Rozwój sportu kobiecego na ziemiach polskich odbywał się jednak z dużym opóźnieniem w stosunku do zachodniej Europy. Gimnastyka kobieca po raz  pierwszy w naszym kraju zaistniała w związanym z Narodową Demokracją, Towarzystwie Gimnastycznym Sokół. Na początku XX w. kobiety coraz częściej zaczęły pojawiać się w sokolich gniazdach. Wreszcie, w 1906 r. w Warszawie powołano do istnienia pierwsze kobiece gniazdo Sokoła, które nosiło nazwę Grażyna. Przetrwało ono jednak tylko kilka miesięcy, gdyż razem z całym Towarzystwem zostało rozwiązane przez władze carskie z powodu jasno manifestowanego programu narodowego, co jednocześnie zbiegło się z wydarzeniami  Rewolucji 1905-1907 r.

W Łodzi w okresie przed I Wojną Światową praktycznie nie znajdujemy praktycznie kobiet – członkiń stowarzyszeń sportowych. Wyjątek stanowiły tenisistki ziemne w Stowarzyszeniu Sportowym  „Lawn-Tennis”, powstałym w maju 1913 r.. Towarzystwo organizowało rozgrywki o tenisowe mistrzostwo Łodzi – kobiet i mężczyzn. Pierwszą mistrzynią Łodzi została Elżbieta Geligówna – niepokonana do 1914 r.

Prawdziwy rozwój kobiecego sportu na terenie Łodzi i Polski nastąpił dopiero jednak po 1918 r. Łódzkie sportsmenki od lat 20. XX w. odnoszą sukcesy na krajowych i międzynarodowych arenach.

Na wystawie prezentowane są początki sportu kobiecego bezpośrednio przed wybuchem I Wojny Światowej na terenie Łodzi, jak i największe osiągnięcia łódzkich zawodniczek. Szczególna uwaga zwrócona jest na łódzkie medalistki największych światowych zawodów: igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata i Europy: Jadwigę Wajs, Marię Kwaśniewską-Maleszewską, Teresę Wieczorek-Ciepły, Barbarę Niemczyk, Aleksandrę Urbańczyk i inne.